Global Launch Patch v1.0.2 Verified • 0ms In-Browser Calculations

Aniimo Strategy Hub & Interactive Decision Engines

Knapsack extraction backpack solvers for the Lost Isles 3-player Egg Heist, deterministic Aniipod capture calculators, elemental Twining synergy progression models, and automated Homeland crop planners.

0ms Dynamic Knapsack Solver • Lost Isles PvEvP Engine

Egg Heist Bag Optimizer

Model discrete backpack capacity weight thresholds, calculate egg purity multipliers (Standard 1.0x, Pristine 1.35x, Mythic 1.8x), and identify optimal loot dumps to prevent movement speed penalties during extraction runs.

Capacity: 35 kg
Speed penalty at >75% load
Optimal Extraction Yield
$52,160
Total Estimated Payout
Payload Weight
34.9 / 35 kg
Density
$1495/kg
Speed Penalty
-20% Sprint
Threat Rating
10 / 10
Tactical Extraction Strategy
  • •High-Value Extraction Warning: Carrying a Celestial Egg emits an acoustic pulse visible to enemy squads within 200m. Prioritize direct extraction beacons.
  • •Mobility Alert: Carrying 34.9kg incurs a -20% sprint speed penalty. Ensure your team brings Aero Aniimo for updraft gliding.

Available Raid Loot in Vault

Adjust Stashes
Glowspore EggEgg
2 kg • $450 each ($225/kg)
0
Coralhorn EggEgg
3.5 kg • $1200 each ($343/kg)
3
Purity:
Breezecrest EggEgg
3 kg • $1350 each ($450/kg)
0
Cinder Drake EggEgg
5 kg • $3200 each ($640/kg)
2
Purity:
Thunder Chrysalis EggEgg
4.5 kg • $3500 each ($778/kg)
1
Purity:
Void Wyrm EggEgg
6.5 kg • $7500 each ($1154/kg)
0
Celestial Chimera EggEgg
8 kg • $18900 each ($2363/kg)
1
Purity:
Ancient Dynamo RelicRelic
1 kg • $280 each ($280/kg)
5
Purity:
Sun-King Gilded ChaliceRelic
1.8 kg • $850 each ($472/kg)
0
Prismatic Catalyst RelicRelic
2.2 kg • $2100 each ($955/kg)
4
Purity:
Precursor Warp CoreRelic
3.8 kg • $7020 each ($1847/kg)
2
Purity:
Astralite Ingot StackResource
3 kg • $2600 each ($867/kg)
0

Optimized Carry Manifest

6 Items Selected
1x Celestial Chimera EggPristine
8 kg • $2717/kg efficiency
+$21,735
Apex Sanctuary
2x Precursor Warp CorePristine
7.6 kg • $1847/kg efficiency
+$14,040
Deep Sub-Level 4
4x Prismatic Catalyst Relic
8.8 kg • $955/kg efficiency
+$8,400
Central Archive
1x Thunder Chrysalis Egg
4.5 kg • $894/kg efficiency
+$4,025
Tesla Spire
1x Cinder Drake Egg
5 kg • $736/kg efficiency
+$3,680
Inferno Caldera
1x Ancient Dynamo Relic
1 kg • $280/kg efficiency
+$280
Outer Ruins
Backpack Space Utilization100%